4 Comments

 1. مجید

  متاسفانه این هفته در جمع دوستداران کلبه سینما نیستم و بسیار خوشحال می شوم اگر یکی از حاضران در جلسه نقد و بررسی خلاصه ای از مطالب گفته شده را مکتوب کند تا چیزی را از دست ندهم.

 2. فيلم جالبي بود نكات زيادي داشت كه واقعيات زندگي را جلو چشم ما ميكشيد
  اصرار خستگي ناپذير براي رسيدن به خواسته هامون بدون اينكه چيزي ما را از پا بيندازه كه بچه ها براي درست كردن ابانبار و شروع پرورشذماهي با يكدونه ماهي نشون ميده دلشون قرص بوده كه بايد هر طوري شده بشه كه گاهي اوقات هم برعكس خيريتي در كارهست كه عملا هرچي ميري جلو بازم عقبي كه در عين حال كه تلاش ميكنيمم پذيراي شكست و هر اتفاقي باشيم .
  و از طرفي اين فيلم وجدان و شك و دودلي در سختي ها را به نمايش گذاشته بود كه همه ما به نوعي درگيريم، اين خيلي سخت هست كه وقتي نياز به ٢ ميليون داري براي عمل جراحي عزيز ت در بدترين شرايطي كه يهو يجا يك كيف پر از پول پيدا ميكني و هزاران مثال ديگه
  كه اون اقا با بخچال امتحانش را پس داد . و استبداد و غرورها و تعصبهاي پدرانه اي كه جلوي حركت فرزندان و رشد استعدادها را ضريب بالايي ميگيره كه اين اقا بعد از شكسته شدن پاهش مردانگي پسرش را با چشمان باز و نگاه مهربان ديد و درك كرد هرجا مي توني قدم براي كسي برداري دريغ نكن كه تمام اهالي ده بدون چشم داشت و هيچ كدورتي براش از دل و جون وقت گذاشتند .

 3. hamid

  فیلم آواز گنجشگها علارغم ظرایف هنری و معنوی در قد و اندازه مجیدی نبود، او در این اثر گرفتار پر گویئ شده بود، و خارج از توان و ظرفیت داستان و سینما تلاش کرده بود بصورت مستقیم و گاه غیر مستقیم نصایح خود را عجولانه در شکلی هنری و گاه خام بیان کند. خدای او در این فیلم عجول بود، زود مکافات می کرد و زود پاداش می داد، جباریت او بر رحمانیتش غلبه داشت، مثلا در صحنه ای که مرد رانده موتور یقه کریم را می گیرد و اجازه کار به او نمی دهد چند صحنه بعد موتورش خراب می شود و مسافرش نصیب کریم می شود و یا خرید گوجه سبز و کسر عادلانه مال حرام از گوجه سبزها که از نایلون سوراخ شده بیرون می ریزد وعدالت اجرا می شود. یا صحنه نماز و شربت، هرچند که چون نماز برای خدا نیست پاداشش را بنده خدا می دهد. فیلم علارغم ظرایف هنری سفارشی به نظر می رسید و طراوت بچه های آسمان، یا باران را ندارد. البته نقاط مثبت فراوان فیلم بارها گفته شده، بنظر می رسد نقد مشفقانه فیلم به تیم تولیدی و حرفه ای کار که تا حدی اسیر فرم نیز شده بودند کمک کند.
  با تشکر

نظر شما چیست؟